👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله تورم

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله تورم

مقاله تورم

مقاله تورم

عنوان

صفحه

تورم یا افزایش قیمت‌ها

2

تحلیل تاریخى تورم و كاهش ارزش پول

3

انواع تورم

4

تقویت بخش خصوصی برای کاهش نرخ تورم

5

اقتصاد كلان / رشد نقدینگی دلیل اصلی تورم دو رقمی در ایران است

6

شش دلیل اصلی نرخ بالای تورم در ایران

7

اثر تورم بر رشد درونزای اقتصاد ایران

9

سیاست پولی

9

نرخ بهره 

10

چاره اندیشی برای تورم

12

نرخ تورم در ایران امسال به ‌٧/١٧ درصد می‌رسد

17

منابع

20

 

 

 

 

چکیده متن:

تورم یا افزایش قیمت‌ها

افزایش قیمت‌ها، افزایش بها یا تورم قیمتها به معنی درصد رشد سطح قیمت‌ها می‌‌باشد. هر ساله مراکزی (در ایران بانک مرکزی) سبد کالایی را که مورد مصرف مصرف‌کنندگان می‌‌باشد تعیین کرده و با جمع‌ آوری قیمت تک تک کالاها در شهرها و روستاهای خاصی شاخص قیمتی را تهیه می‌کنند. این شاخص دربرگیرنده کالاهای پرمصرف و دارای ضرایب خاصی است. بر اساس همین ضریب است که میزان تأثیرگذاری قیمت کالا مشخص می‌شود.

تورم به معنی افزایش قیمت نیست بلکه به معنی درصد افزایش قیمت‌ها می‌‌باشد. برای نمونه اگر شاخص قیمت در دو سال پیش ۱۰۰ و سال گذشته ۲۰۰ و امسال ۲۵۰ باشد قیمتها در سال گذشته صد در صد و امسال ۲۵ درصد افزایش داشته است 200 / (250 − 200) در حالیکه تورم از صددرصد به ۲۵ درصد کاهش یافته است.

مسئولیت اجرای سیاست پولی : پول امروزه نقشهایی فراتر از وسیله مبادله بودن دارد . تغییر در حجم پول در جریان ، ارزش پول را تحت تاثیر قرار می دهد و تغییر در ارزش پول بر سطح تولید و توزیع درآمد ملی اثر می گذارد . هدف اصلی سیاست پولی تثبیت قیمت و اشتغال کامل است . مقامات پولی دو گروه سیاست پولی می توانند اجرا کنند :

سیاست انبساطی : اگر حجم قدرت خرید برای حفظ تقاضا در حدی که اشتغال کامل را ممکن سازد غیر کافی باشد ، به سیاست پولی انبساطی نیاز هست . در این حالت سیاست پولی مناسب سیاستی است که باعث بسط اعتبار و افزایش تقاضا گردد . این سیاست باعث افزایش قیمتها می شود . اما اشتغال را کامل می کند .

•    سیاست انقباضی : هرگاه تورم مشکل اصلی دولت باشد برای کاهش تقاضا ، دولت باید سیاست مالی انقباضی را اعمال کند . در این حالت بانک مرکزی مسئول کاهش حجم اعتبارات به منظور کاهش تقاضا است .

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق معرفی رشته مهندسی پزشكی پاورپوینت نشیمن ، غذاخوری و پذیرایی در معماری داخلی دانلود فایل اکسل داده های شاخص 30 شرکت بزرگ بازار نقد بورس اوراق بهادار تهران از سال 89 الی تیرماه 95 گزارش كارآموزی شرکت گاز پروژه شبیه سازی صف بانك تك سرور با نرم افزار ارنا